yerel seo nasıl yapılır? - kutu sözlük
yerel seo nasıl yapılır? -

yerel seo nasıl yapılır?

namıdiğer bölgesel seo veya local seo. forumlardaki ve bloglardaki tavsiyeler nap (name + adress + phone) ' dan öteye gitmiyor. yani firma ismi, adresi ve telefon numarasının en önemli etken olduğu söyleniyor. işletmenizin tüm bilgilerini eksiksiz ve doğru girmelisiniz. nap kavramına ek olarak web sitesi, çalışma saatleri ve mekanın kaliteli, yüksek çözünürlükte resimleri paylaşılmalı. böylece rakiplerinizden bir adım önde olabilir ya da eşit duruma gelebilirsiniz. bu adımlardan önce on page seo teriminin sitenizde doğru bir şekilde uygulandığından emin olun. mobil uyumluluk (responsive tasarım) ile hızlı bir site bölgesel seo ile doğrudan ilişkilidir. teknik seo tamamlayıcı bir etkene sahiptir. ama unutulmamalıdır ki bir sitenin organik sıralaması ile maps (harita) sıralama sonuçlarındaki başarısı farklılık gösterebilir. birisinde ilk sıradayken diğerinde görünür dahi olmayabilir. buna rağmen site içi seo atlanmaması gereken bir mevzudur. internet sitenizin bir hakkında ve iletişim sayfasının olmasına özen gösterin. iletişim sayfası bölümüne google haritalardan aldığınız embed kodu yerleştirin. görselleri sıkıştırmayı da unutmayın. şimdilik yazacaklarım bunlardan ibaret. müsait bir zamanda entry tekrardan güncellenecektir esenle kalın.

(bkz:ücretsiz firma rehberi listesi)

lokal seo adına bir blog bölümü hazırlayarak yakınınızdaki ilçeler için benzersiz sayfalar oluşturabilirsiniz. en çok yapılan hatalardan biri de köprü sayfalar oluşturarak spam yapmaktır. bu ilçe + hedef kelimeniz başlığından oluşan yazılar birbirinden tamamen farklı ve özgün olmalıdır. hatta bu makalelerde ilçe hakkında kısa bilgilere yer verebilir ve mahalleleri listeleyebilirsiniz. son olarak ilgili ilçelerden işletmenize google ile haritalı yol tarifi yönergesini yerleştirebilirsiniz.

localbusiness schema kodlarını sitenize javascript yardımıyla ekleyin. yapılandırılmış veri aracı ile herhangi bir hatanın olup olmadığının kontrolünü sağlayın.

sitede yer alan açık adresleri <address> ve </address> html etiketleri arasına alabilirsiniz. firma ve yerel rehberlerde işletmenizin tanıtılması atlanmaması gereken konulardan biri. google maps, foursquare ve facebook kaynaklarında 4-5 yıldızlı değerlendirmelere ve güzel yorumlara sahip olmak devasa etkiye sahip. imkanınız varsa google mybusiness hesabınızdan tüm yorumlara yanıt vermeyi de ihmal etmeyin. bilgileriniz internet profilinde tutarlı olmalı hatta alan adı - domain whois ile eşleşmelidir.

adres bilginiz ne kadar farklı sitede geçiyorsa o kadar tatmin edici geri dönüşler alırsınız. google, ziyaretçiler tarafından işletmenize ne kadar yol tarifi alınmış, telefon aramaları ne sıklıkla yapılmış vs. gibi etkileşim değerlerine de bakar. google maps bağlantınıza backlink alarak kısa sürede yükselişe geçebilirsiniz.