wordpress site hızlandırma rehberi - kutu sözlük
wordpress site hızlandırma rehberi -

wordpress site hızlandırma rehberi

wordpress içerik yönetim sisteminde veritabanları uzun süre kullanıma bağlı olarak şişebiliyor. wp-optimize eklentisi ile önce bir temizlik yapılmalı. ardından sitedeki gereksiz sorgular functions.php (add_filter) ile iptal edilmelidir. mesela feed adres satırları temizlenebilir, wp sürümü gizlenebilir. emoji, google font ve gereksiz query stringler kaldırılabilir. ayriyeten sunucunuzun yanıt süresi hızlı olmalıdır, bu işlemi cmd ile sitenize ping atarak test edebilirsiniz, 30 ms üstünde tepki alıyorsanız kaliteli, güvenilir ve hızlı bir hosting sağlayıcısına geçmenin zamanı gelmiştir. güzel ve veridyen hosting müşteri memnuniyeti yüksek firmalar arasında yer alıyor. host seçerken türkiye lokasyonlu ve özel ip adresli olmasına dikkat edin. cpanel (siteadresi.com:2082) üzerinden gzip özelliğini aktif etmeyi unutmayın. php 7 eski versiyonlara göre 3 kat daha hızlı imkanınız varsa php 7 yazılımını kullanın. wordpress ve temalarınızı güncel tutmaya özen gösterin. son ve en önemli husus temiz kodlanmış, html5 gibi son teknoloji ve sade bir tasarıma sahip temaları tercih edin bunun için themeforest veya resmi wordpress temalarına göz atabilirsiniz.

mutlaka bir cache eklentisi kullanılmalı. pagespeed skorunu yükseltmek için javascript kodlar (google analytics vs.) footer bölümüne atılabilir. bir sayfada gösterilen yazı ve yorum sayısı düşürülebilir. görseller sıkıştırılmalı boyuttan tasarruf edilmelidir. kullanmadığınız temaları ve eklentileri silebilirsiniz. bunlar haricinde gerisini zaten cache eklentisi halledecektir. cdn ve cloudflare olayını mecbur kalmadıkça tavsiye etmiyorum şahsen.
ayrıca (bkz:wordpress için en iyi cache eklentileri)

joomla'ya geçiş yapabilirsiniz. bkz: şaka şaka *
hızlı bir siteye sahip olmak için sayfalarınızı statik hale getirmeniz gerekiyor. ek olarak %99.9 uptime oranına sahip kaliteli hosting firmalarını kullanmanızı öneririm. entryler haricinde yapabileceğiniz başka bir şey bulunmuyor. aşağıdaki kodları temanızın functions.php dosyası sonuna ekleyerek gereksiz wp sorgularından kurtulabilirsiniz.

remove_action('wp_head', 'wp_generator');
remove_action('wp_head', 'wlwmanifest_link');
remove_action('wp_head', 'rsd_link');
remove_action('wp_head', 'wp_shortlink_wp_head', 10, 0);
remove_action('wp_head', 'feed_links', 2);
remove_action('wp_head', 'feed_links_extra', 3);
remove_action( 'wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7 );
remove_action( 'wp_print_styles', 'print_emoji_styles' );
remove_action('wp_head', 'adjacent_posts_rel_link_wp_head', 10, 0 );

malum https://www.r10.net/ forumdan ücretli yardım almayı da düşünebilirsiniz. (:aman dikkat:)

linkteki kodları anadizinde bulunan .htaccess dosyasına eklemeniz dahilinde siteniz uçuşa geçer. site hızı için (tarayıcı önbellekleme, gzip, css-js-html sıkıştırma vs.) gerekli tüm işlemleri böylece halledebilirsiniz. yazılımın wordpress olması gerekmez tüm siteler için geçerlidir. yararlı olması dileği ile sözlük!

http://notes.io/c1n5

(bkz:wordpress için en iyi cache eklentileri)