seo uzmanı - kutu sözlük
seo uzmanı -

seo uzmanı

seo uzmanı, web sitelerini arama motoru standartlarına göre düzenleyen, gerek duyulursa yazılımsal düzenlemeler yapan kimselere verilen isimdir.

seo, dijital pazarlama ve reklamcılık kategorisinde incelenir. bu nedenle seo uzmanları genelde dijital pazarlama unvanını kullanır.

seo uzmanı, arama motoru optimizasyonu ile bir internet sayfasını google, bing ve yandex gibi arama motorlarında üst sıralara taşır.

birinci sayfa veya ilk sıra hedefli çalışmalar yapar. bunlar site içi seo ve site dışı seo (backlink) olmak üzere 2 farklı operasyonu içerir.

backlinkler (geri bağlantı) google sıralama algoritmasnın %70 ' lik kısmını oluşturur. yani ne kadar kalite link o kadar yukarı.

seo danışmanı 500 - 1000 tl ve katları şeklinde bir fiyatla aylık olarak çalışır. kurumsal bir firmada seo uzmanının maaşı +4000 tl olacaktır.

seo uzmanı, web tasarımı yapmaz ya da içerik yazmaz. ayrıca yazılımcı ile karıştırılmamalıdır.

uzmanlığı varsa sosyal medya hesaplarını yönetebilir ve dijital reklamcılık boyutunda smm (social media marketing) dediğimiz optimizasyon çalışmalarını yürütmektedir.

sem (search engine marketing) dediğimiz arama motoru pazarlaması'da seo'ya bağlıdır. bu nedenle google adwords gibi reklamların optimizasyonu yine seo uzmanı tarafından yapılır.

özellikle istanbul, ankara, izmir ve bursa gibi büyük illerde seo ajanslarına ya da uzmanlarına büyük gereksinim duyulmaktadır. küçük kobilerden büyük firmalara her türlü işletmenin internette görünür olması ve satışlarını (kazançlarını) arttırması için seo çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

seo danışmanlığı yapan kişiler siteniz için yol haritası çıkarır ve site bazındaki eksikleri giderir. sitenize tam anlamıyla destek olur.

birçok webmaster kendi internet sitesinin seo uzmanıdır. ancak yapılan yanlış bir hamle spam algısı yaratabilir ve arama motorlarından banlanmanıza, gerilere düşmenize, ceza almanıza yol açabilir.

sözün kısası; seo uzmanı, web sitelerini arama motorları için iyileştiren ve geliştiren kimselere denir.

pr, çevrimiçi marka itibar yönetimi'de seo uzmanlarının yetenekleri arasındadır.

lütfen oyunu, kuralına göre oynayın ve google babayı kızdırmayın.

ben cem demir.

iyi günler dilerim! (:

celilcan ve ayhan karaman isimli arkadaşları öncelikle tebrik ederim.

seo alanında hizmet veren seokaos firmasının animasyon reklamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

 youtube video

seo danışmanlığı veren freelance arkadaşlar için bionluk gibi neden bir platform yok?