panik atak forum - kutu sözlük
panik atak forum -

panik atak forum

panik atak üzerine açılmış forum siteleri hastaların birbirleri ile bilgi alışverişinde bulundukları üyelik isteyen platformlardır. ülkemizde gün geçtikçe anksiyete - panik bozukluğu, depresyon, okb ve sosyal fobi gibi psikolojik rahatsızlık yaşayan kişilerin sayısı artmaktadır.

** panik atak nedir, ne değildir?
panik atak bir anksiyete (kaygı, endişe) bozukluğudur. kişinin tekrardan panik atak geçirecek miyim diye endişelenmesi ve ataklar geçirmesi ile "panik bozukluk" adını alır.

** panik atak kimlerde görülür?
kadınlar erkeklere oranla 2 kat daha risk altındadır. depresyon ve anksiyete yaşayan insanlar yine risk grubunda bulunur. 20 li yaşlarda ortaya çıkması daha olasıdır. kaba tabirle stresli, takıntılı ve çocukluğu zor geçmiş ya da son zamanlarda travmatik bir olay yaşamış bireylerde bu rahatsızlık daha sık görülür. hemen hemen her kesimden kişi panik atak yaşayabilir ve şu kişilerde bu hastalık görülmez ayrımı yapılamaz.

** panik atak belirtileri nelerdir?
- aşırı terleme ya da titreme, üşüme
- mide bulantısı veya kusma, öğürme
- ishal, bağırsak problemleri
- baş dönmesi
- çarpıntı (nabızda artış), yüksek tansiyon
- nefes darlığı
- yoğun stres ve heyecan, bunalma
- etrafa ve kendine yabancılaşma hissi
- bulanık görme
- ayakta kolda karıncalanma

panik atak sırasında beyin yanlış alarm verir ve kaç ya da savaş stratejisi devreye girer. ortada hiçbir tehlike olmamasına karşın kişi öleceğini düşünür.

** panik atak geçiren birine nasil davranmalıyız?
kriz yaşayan kişi kalabalıktan, sesten ve ışıktan uzak bir yere götürülmelidir. tercihen açık hava olabilir. kişi istemiyorsa kendisi ile konuşulmalı ve sorulara boğulmamalıdır. kişinin dikkati başka yere çekilebilir, panik atağın her zamanki gibi kısa bir süre içerisinde geçeceği telkini ile rahatlatılabilir.

** panik atak nasıl geçer, tedavisi nasıldır?
panik atak tedavisi olan bir hastalıktır ve başarı orani 80% civarındadır. psikiyatri eşliğinde antidepresan ilaç kullanımı ve psikolog ile beraber yapılan terapi çalışmaları istenen sonuçları vermektedir. ekstra olarak hasta uyku ve beslenme düzenine dikkat etmeli, spor ya da egzersiz yaparak hareketli bir yaşam tarzı sürmelidir. sosyalleşmesi bu noktada büyük önem arz etmektedir. motivasyon yüksekliği, yardımcı kitaplar okumak, komedi filmleri izlemek, eft terapisini kendine uygulamak, sarı kantaron ve melisa gibi bitki çayları içmek tedavi için etkili olabilir. uyku sorunu için rezene çayı denenebilir. omega 3 (balık yağı) ve probiyotik yoğurt, kefir tüketmek tedaviyi hızlandıracak alternatif tamamlayıcı yöntemlerdir.

unutulmamalıdır ki panik atak yüzünden felç kalmazsınız, bayılmazsınız, delirmezsiniz ve kontrolünüzü kaybetmezsiniz. ayrıca panik ataktan dolayı şu ana kadar kimse ölmemiştir.

tedavisi için önce panik atağı hayatınıza tamamen kabul edip onunla yüzleşmeniz gerekiyor. ancak böyle duyarsızlaşma gerçekleşebilir ve onu kontrol altına alabilirsiniz. bu hastalıktan müzdarip kişiler sürekli panik bozukluk olmasa hayatlarının ne kadar mükemmel olabileceğinden şikayet edip dururlar. bunun için sürekli bir mücadele içerisinde olurlar. en büyük yanlış buradadır. siz bir şeyler yaparak; bir eylem ya da davranış sergileyerek panik ataktan kurtulamazsınız, kısır döngü burada başlar. panik atak ile ilgili blog ve forumlarda zaman geçirmenin hastalığınızı tetiklemekten başka hiçbir faydası yoktur. ilk başlarda yardımlaşmayla beraber sizinle aynı sorunu yaşayan kişilerin olmasının verdiği rahatlama duygusu sonrasında umutsuzluğa, hayal kırıklığına dönüşür. bu nedenle bir uzman ya da klinik psikolog eşliğinde bilişsel davranışçı terapi, emdr (göz hareketleri ile duyarsızlaşma), hipnoz, psikoanaliz ve nlp (zihin dili programlama) gibi psikoterapi yöntemlerinden yararlanılmalıdır. dopamin ve serotonin düzenleyici antidepresanlar atakların sıklığını ve şiddetini azaltacaktır.

anlayacağınız kendinize en büyük iyiliği bir hekimden yardım alarak yapabilirsiniz.

panik bozukluk (panic disorder) için destekleyici ve geleneksel tedaviler arasında akupunktur, eft, refleksoloji (ayak masajı), hacamat, meditasyon - yoga sayılabilir.

atak esnasında nefes egzersizleri krizi başlamadan bitirebilir. doğru nefes almak (diyaframdan - derin - sessiz) hayat kurtarır. 5 sn. nefes al, 5 sn. tut ve 5 sn. ver yöntemi basit bir nefes çalışmasıdır. ayrıca bilmeyenlere uyarı alkoldan uzak durmak gerekir.

anksiyete, kaygı bozukluğu rahatsızlıklarından sadece bir tanesidir.

ileri derece yaygın anksiyete rahatsızlığım var. 2 yıldır tedavi görüyorum. bu süreçte dayanışma ve kendi hastalığını yaşayan insanların varlığını görmek belki bencilce de olsa zihin rahatlatıyor. hatta hastalığa iyi geliyor.

o yüzden www.panikatakforum.com forumu bana çok çok iyi geliyor. çok güzel bir dayanışma var.

allah kimsenin başına vermesin çok zor bir rahatsızlık... bir arkadaşım kendini kalp hastası sanıp hastanenin sokağına taşınmıştı sırf pank atak yüzünden...

her şeye panikleyen kişilere deniyor sanırım.