29 nisan 2019 scotty sürücüsünün istismarı - kutu sözlük
29 nisan 2019 scotty sürücüsünün istismarı -

29 nisan 2019 scotty sürücüsünün istismarı

bir arkadaşımın başına gelen olaydır.
kendisinin olay sonrası kamuoyu oluşturmak için açtığı twitter hesabından olayla ilgili bazı bilgileri buraya yazacağım. detaylı şekilde öğrenmek için https://twitter.com/ScottyMagduru bakabilirsiniz.

“herkese merhaba,
ben 24 yaşında bir kadınım ve istanbul barosu’na kayıtlı stajyer avukatım. 29 nisan gecesi scotty isimli mobil aplikasyondan çağırdığım bir motosiklet sürücüsü tarafından istismara uğradım.

29 nisanı 30 nisana bağlayan gece 01:00 sularında #scotty den aracı çağırdım. bunun öncesinde iş yemeğindeydim ve bu yemekte alkol almıştık. arkadaşlarım ile yemek yediğimiz mekandan çıkıp birlikte taksi ile beşiktaş’a geldik.

daha önce sık sık kullandığım #scotty beni güvenli bir şekilde evime ulaştırmıştı. hiçbir sorun yaşamamıştım o güne kadar. sonrasında arkadaşımın tanıklığında gelen araca bindim. anadolu yakasında bulunan evime gidecek şekilde konumu işaretledim.

bundan sonraki ilk sahne benim için 06:00-07:00 saatleri arasında gözümü daha önce hiç bulunmadığım bir evde açmam oldu. yanımda da hiç tanımadığım biri yatıyordu ve üzerimde yalnızca külotum olacak şekilde çıplaktım.

“ben neredeyim, sen kimsin?” şeklinde sorarak kalktım. yanımdaki şahıs da hemen uyandı. bana dün gece #scotty ile beni getirirken birkaç kez düşme tehlikesi geçirdiğimi, öyle olunca evine getirdiğini ve sonuç olarak cinsel bir yakınlaşma olduğunu söyledi.

“zaten regl olduğun için bir şey yapmadık” dedi. bu anın benim için ne kadar travmatik ve acı olduğunu anlatamam. istismar edildiğimi anladığım o an mahvoldum. fakat şahıs çok rahattı. bunu çok normal karşılıyordu.

güvenli alanıma geçene kadar tepki göstermedim hiç bilmediğim bir konumda olduğum için beni yaşadığım semte bırakmasını istedim. bıraktıktan sonra yüzüne dikkatlice baktım hatırlayabilmek için.

kişiyi önce daha fazla yolculuk yapmaması için #scotty ye şikayet ettim. 1 mayıs sabahı da emniyet şubesi’ne gittim. olayın gerçekleştiği yerdeki şube’ye yönlendirildim. burada 5-6 farklı polis memuruna olayı anlattım. şahsın yaşadığı yeri ve kimliğini tespit etmeye çalıştık.

yine bugün öğle saatlerinde önce şahsın ablası aradı ve “bir kez daha düşünmemi” söyledi. numaramı şahıstan almışlar, şahıs tutanaklardan aldı muhtemelen. ben ablasına olayı anlattım ve kendisine zaten yapabileceğim en büyük iyiliği yaptığımı ve dürüst ifade verdiğimi söyledim.

şahsın beni işaretlemediğim konuma rızam dışında götürdüğü açık olmasına ve cinsel saldırı ve hürriyetten yoksun bırakılma şikayeti ile başvurmama rağmen ve hatta savcı tutukluluk istemiyle mahkemeye sevk etmesine rağmen hakim adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

bu şahıs veya ailesi veya yakın çevresi benim kimliğimi biliyor, telefon numaramı biliyor, çalıştığım yeri öğrenebilirler ve bana zarar verebilirler. ayrıca şahıs ciddi bir cezayı öngörerek kaçabilir.”


edit1: aşağı gelen yorumlardan sonra şunu belirtme ihtiyacı duydum, scotty şoförünün görevi aldığı müşteriyi işaretli konuma ulaştırmaktır. sonrasında kişinin başına bir şey gelirse bu o kişinin sorumluluğundadır. bu olayda sürücü müşterinin alkollü oluşundan faydalanıp görevini yerine getirmemiş ve suistimal etmiştir, kendi evine götürmüştür.

edit2: destek veren herkese çok teşekkürler. yaşanan olayda boşluk olarak algılanan bazı kısımlarla ilgili ekleme yapmak istiyorum. öncelikle belirtmek isterim ki hikayedeki boşluklar olarak bahsedilen durumlar olayın taciz olduğu sonucunu değiştirmemektedir.
aşağıda heuristic algorithmic isimli arkadaşın yazdığı metni buraya direkt olarak ekliyorum:

“dikey iş ilişkisi (patron-müdür-çalışan-müşteri) süreçleri dahilinde gerçekleşen cinsel ilişki teklifleri ve vakaları tacizdir.

sürücünün iş ilişkisi çerçevesindeki görevi müşteriyi evine bırakma sürecini tamamlamaktır. bu süreç dahilinde sürücü asla müşterisi ile ilişkiye giremez, teklif edemez ve teklifi kabul edemez. hatta teklifi taciz olarak rapor etmekle sorumludur. hele de müşterinin kendini savunacak durumda olmadığı (alkollü olmak, engelli olmak vs) durumda suçun niteliği gelişir.”

haber / gazete sitelerine konu olmuştur, kaynaklar:

https://odatv.com/yeter-artik-dedirten-olay-02051925.html
https://eksisozluk.com/29-nisan-2019-scotty-surucusunun-istismari--6025401?a=popular